Co to jest SEO i jak może pomóc mojej firmie
Dzień dobry, z tej strony papaSEO a dokładniej Grzegorz Strzelec. Jeśli to pierwszy raz, gdy stykasz się z moją osobą, w największym skrócie, dawno dawno temu temu zaczynałem naukę SEO w wyszukiwarkach o których mało kto dziś pamięta jak Altavista czy Yahoo. Potem sporo współpracowałem z Google jako Top Contributor, a później dla takich marek jak Onet czy TVN gdzie budowałem działy SEO. Ludzie w branży mówią, że znam się na tym a ja im wierzę. Dziś chcę SEO i tego co o nim wiem nauczyć Was i jeśli zostaniecie ze mną przez najbliższe bagatela 100 odcinków kursu, wiem, że mi się to uda.
- Czas trwania wstępu odcinka: 4:44 minut
- Czas trwania całego odcinka: 20:20 minut
Teraz małe zaskoczenie, bo to jest ale też nie jest pierwszy odcinek kursu, tylko już 64. Nie jest to przypadek, ponieważ najpierw nagrałem bardzo dużo materiału mniej i bardziej zaawansowanego, po to, aby móc lepiej nagrać właśnie takie odcinki jak ten. Czyli o podstawach branży SEO. Dzięki temu w tych odcinkach o podstawach mogę dużo lepiej odnieść się do całości materiału jaki dla Was przygotowałem.
Tak więc dział w którym jesteś właśnie, czyli podstawy SEO, to będzie seria odcinków dla tych, którzy niemal w ogóle albo całkiem wcale nie mieli styczności z pozycjonowaniem, (bo tak też się czasem mówi na SEO). Chcę w nich Wam pokazać na czym to polega i co sprawia, że gdy wpisujesz coś w Google, to niektóre strony pokazują się na samej górze, (dzięki czemu są częściej klikane przez ludzi), a niektóre niżej, albo czasem są w ogóle niewidoczne.
Co łączy Google i człowieka
Zacznijmy odrobinę holistycznie od pytania co łączy Google i człowieka. Gdzie jest zestaw cech wspólnych między nami. I ja kiedyś zacząłem wypisywać jakieś pojedyncze fakty i nijak mi się to nie składało w coś co umiałbym dobrze nazwać. Ale tak było do tego momentu w którym nie stwierdziłem, że dopóki patrzę na jedną kropkę, to nie widzę całości. Połączyłem wszystkie i wyszło mi że wyszukiwarka Google w dużej części a wraz z całym ekosystemem Google niemal w całości robi coś bardzo podobnego co my, ludzie. Kreuje środowisko!
I to jest ładne stwierdzenie ale też niebezpieczne. Ale o tym innym razem. Na czym polega to kreowanie środowiska? Popatrzcie. Szybkość rozwoju świata, trudno zaprzeczyć jest bardzo mocno połączona z naszymi umiejętnościami związanymi z szybkością obiegu. W tym naszym fizycznym świecie możemy to porównać do np. sieci transportowych jakie zbudowaliśmy i pojazdów jakimi coraz szybciej i sprawniej możemy z tej sieci korzystać. Trudno zaprzeczyć, że dzięki transportowi naprawdę przyspieszyliśmy rozwój ludzi.
Google to internetowa autostrada
Ale jest tu też druga autostrada. Ta nie fizyczna. Internetowa, którą każdego dnia przemieszcza się ogrom informacji. Dziś wiemy, że jest nie mniej ważna, niż sieci transportowe. A kto wie i są takie głosy, że jest dużo, dużo ważniejsza wręcz, bo dzięki niej w bardzo krótkim czasie dowolnie konfigurowane zespoły ludzi, mogą się komunikować w bardzo krótkim czasie. I nie da się zaprzeczyć, że głównym sternikiem tej cyfrowej autostrady jest właśnie Google. To dzięki niemu w ułamku sekund mamy dostęp do archiwum niemal wszystkich treści jakie stworzył człowiek.
Dlatego właśnie mówię, że świat realny ludzi i świat cyfrowy Google, łączy ta wspólna cecha, umiejętność kreowania środowiska. To potężna moc, która czasem może być używana w dobrych a czasem mniej dobrych celach. Nie pokuszę się o ocenę, ale zostawię to do przemyślenia. 🙂