Podstawowe pojęcia i zależności w branży SEO

Dzień dobry, miło mi Was widzieć w kolejnym już odcinku kursu papa SEO! Dziś będzie już mniej biznesowo, a zrobi się bardziej technicznie. Musimy się nauczyć wspólnie komunikować, a w tym celu musicie poznać mój język. No może nie mój dosłownie, ale język branży SEO. Pewnie już w poprzednich 2 odcinkach użyłem kilku sformułowań, którym przydałoby się tłumaczenie, więc soreczki, jeśli zapędziłem się za bardzo w żargonie. Nie będzie tego dużo na sam początek, bo bardzo wiele pojęć będę tłumaczył w trakcie kursu, ale i tak nam się przyda taki wstępniak. Nazwijmy go rozmówki seowo-polskie.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:04 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 13:09 minut


Polecimy od samego początku. Pojęcie SERP.  Po angielsku Search Engine Result Page. W branży tak nazywamy stronę wyników wyszukiwania. Czyli wchodzimy do Google. Wpisujemy np. frazę papa SEO i wyniki które zobaczymy w całości nazywają się SERPami. A w samych wynikach zobaczymy Z kolei Snippety. Snippet to pojedynczy wynik wyszukiwania zazwyczaj składający się z tytułu, który jest linkiem do np. naszej strony, poniżej adresu URL a najniżej opisu zwanego description.

W SEO oprócz pojęcia snippet, jest też pojęcie rich snippet

Ale to nie koniec układanki, bo czasem mamy do czynienia z tak zwanym rich snippet, czyli wynikiem wyszukiwania rozszerzonym. Jeśli na naszej stronie umieścimy konkretny zestaw informacji w odpowiedni sposób umieszczony w kodzie, to w niektórych przypadkach nasz snippet może być powiększony o dodatkowe informacje. 

W samych wynikach wyszukiwania rozróżniamy też pozycję na jakiej jest snippet. Co prawda z powodu właśnie rich snippets i innych elementów SERPów jak np reklamy , mapki, etc,  czasem nie jest tak łatwo stwierdzić która jest która, oraz czasem ich liczba jest zmienna, ale co do zasady mamy 10 wyników wyszukiwania na jednej stronie. Można to zmienić w ustawieniach wyszukiwarki, ale mało kto tak robi, dlatego o pierwszej stronie wyników wyszukiwania czasem się mówi że to TOP 10. I tym samym na pierwszy wynik mówi się TOP 1 na drugi top 2 itd. 

Jak się generują wyniki wyszukiwania Google

Dobrze, to teraz jak już mamy w miarę poukładane nasze wyniki, to wspomnieć skąd się biorą. Wynik wyszukiwania jest więc generowany w czasie rzeczywistym na serwerach Google w oparciu o setki różnych parametrów. W sumie cały kurs jest właśnie o tym jakie to mogą być parametry i jak na nie wpływać. Wynik oczywiście jest generowany po wpisaniu w Google frazy kluczowej. Czyli wpisujemy w pole wyszukiwania frazę i algorytm generuje wyniki. I teraz, można przyjąć że w większości przypadków nie jesteśmy jedyni, którzy daną frazę wpisują. Taką samą jak my może wpisywać mnóstwo ludzi i to wielokrotnie. 

Google daje nam narzędzie które potrafi pokazać ile razy taka fraza została wpisana. Nazywa się Search Console. Jeśli masz stronę, musisz koniecznie połączyć to narzędzie z Twoją stroną. To narzędzie Google, i jako jedyne pokazuje tak detaliczne informacje o naszej stronie. I teraz w tym narzędziu możemy zobaczyć ile razy nasz adres URL pojawił się na dane zapytanie. Metryka ta nazywa się Liczba wyświetleń. 

Co to jest parametr CTR

Tyle że nie każdy kto wpisał frazę powiedzmy PapaSEO do Google i pokazała mu się nasza strona to właśnie w nią kliknął. Może kliknął w inny niż nasz snippet albo w nic nie kliknął i wyszedł z Google. Dlatego mamy jeszcze jedną metrykę która nazywa się liczba kliknięć. Liczba kliknięć i liczba wyświetleń, tworzą nam jeszcze jeden ważny parametr, zwany CTR a dokładnie click through rate. Mówi nam o tym ile procent ludzi, którym wyświetliła się w SERP nasza strona kliknęło we właśnie nasz wynik. 

Oczywistym jest, że im wyższą pozycję zajmujemy, tym zazwyczaj więcej ludzi kliknie w nasz wynik. Ale są od tego wyjątki, np. wtedy, gdy w snippecie mamy tak bardzo ciekawy tytuł i opis, że ludzie wolą kliknąć w inny niż wyższy od naszego snippet.

Copyright © 2023 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812