Spis treści na stronie. Jakie daje przewagi w SEO.

Spis treści na stronie internetowej, nie jest bardzo popularny, ale Ci, którzy go wdrożyli, poznali jego zalety dla SEO. Oprócz nieocenionej pomocy dla użytkowników, jest to też pomoc dla samej wyszukiwarki Google, i w wielu sytuacjach dość mocno jest to premiowane. Poniżej znajdziesz transkrypcję pierwszych 5 minut materiału.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:28 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 18:06 minut

Link do całego odcinka (dla osób zapisanych): Spis treści w SEO



Dzień dobry! Papa SEO wita Was w kolejnym odcinku kursu. Tym razem porozmawiamy o tym czy a jeśli tak, to jaką wartość dla naszej strony ma spis treści. I aby było jasne nie chodzi mi o spis treści całej domeny, całego serwisu, bo to zadanie realizuje struktura nawigacyjna oparta głównie na bazie menu naszej strony. Ja mówię o spisie treści w obrębie jednego tylko adresu, jednej małej podstrony serwisu. Jednej sztuce treści.

Część tych bardziej zaawansowanych specjalistów, pewnie wie o czym mówię i do czego będę dziś zmierzał, ale patrząc na ilość benefitów jakie może taki spis treści nam dać, a jednocześnie jak mało stron wykorzystuje ten moduł, śmiem twierdzić, że wiele osób dziś troszkę zaskoczę.

Aby było bardziej precyzyjnie, ja to nazywam spisem treści, bo tak łatwiej sobie wyobrazić o czym mówię i nadać temu praktyczny sens, ale tak naprawdę mam na myśli linki nawigacyjne umieszczane w obrębie jednego adresu URL. 

Linkowanie może też występować w obrębie jednego adresu URL.

No to formalności mamy za sobą, teraz do rzeczy. Jak wiesz to dobrze, a jak nie to właśnie to powiem. Linkowanie jest absolutnym budulcem sieci internetowej i sieć dzięki właśnie linkom zawdzięcza swój sukces. I to linkowanie występuje na 3 poziomach. Pierwszy pomiędzy domenami, czyli WP linkuje do Onet. Wiem wiem, nikt nigdy nie widział linka z WP do Onet 😀 NIkt nie chce sprawdzać jak działa zapis umowy o działaniu na szkodę spółki. hehe, żartuję oczywiście. 

Dobra, czyli mamy pierwszy poziom, dwie domeny linkują do siebie i takie linki nazywamy backlinkami. Potem mamy drugi poziom, czyli linki wewnętrzne, które zgodnie ze swoją nazwą są nawigacją w obrębie jednej tylko domeny.

Są tu pewnie niuanse czy linki pomiędzy subdomenami jednej domeny to backlinki czy tylko linki wewnętrzne. Ja tego sporu nie rozstrzygnę, bo różnie bywa 😀 Nieważne. Czyli cała nawigacja na naszej stronie czy kontekstowe linki w treści, to są właśnie linki wewnętrzne. No i mamy 3 poziom linkowania, który dziś właśnie nas najbardziej interesuje

Linki w obrębie jednego tylko dokumentu. I tak jak linki na poprzednich poziomach mają swoje nazwy, które każdy rozumie, (czyli backlinki i linki wewnętrzne), tak ten poziom sprawia trochę problemów z nazewnictwem.

W Polsce linkowanie w obrębie adres URL, często nazywane jest linkami do sekcji, lub linkami do kotwic.

Nazwy są tak naprawdę różne i zależne od kraju, specjalisty w tym kraju i funkcjonują terminy Section links, Jump to links, a polsce, Linki do sekcji, lub czasem linki do kotwic, choć uważam że to nazwa zbyt szeroka i trochę z czapy. Ja będę się posługiwał terminem Linki do sekcji, ale jakbym się pomylił to po to podałem inne nazwy aby każdy wiedział co mam na myśli. 

No to co to są te linki do sekcji. Otóż takie linki pozwalają nawigować na poziomie jednego tylko dokumentu i odesłać czytelnika do dowolnych jej fragmentów. Czyli np umieszczam tytułowo wspomniany spis treści, który pozwala użytkownikowi błyskawicznie przenieść się do wskazanego fragmentu. W przypadku spisów treści, najczęściej odsyła się tymi linkami do konkretnych śródtytułów, które zazwyczaj są początkiem jakiegoś nowego subwątku tematycznego w ramach artykułu.

Spis treści jest bardzo silnym elementem semantycznym porządkującym dokument.

Co ważne taki typowy spis treści to nie jest jedyna możliwa forma wykorzystania tego rodzaju linków. W ten sposób możemy odsyłać w dowolny inny sposób. Np możemy podpiąć taki link do jakiegoś pływającego wraz z przewijaniem strony przycisku, który zawsze pozwala wrócić do ustalonego fragmentu treści, czy formularza. Takie linki co bardzo ważne mogą też prowadzić do konkretnych sekcji w INNYCH naszych treściach. 

Czyli np gdzieś w tekście bardzo nam pasuje aby omawiając temat powiedzmy… Jak kupić rower. 10 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę. No i w tym materiale mamy akapit, który mówi: ciężar ramy ma znaczenie i najlżejszy rower do 2500 zł to (i tu marka). No traf chciał że my mamy taki rower w naszym sklepie. Ba nawet mamy ranking rowerów zbudowany.

Copyright © 2023 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812