Jak optymalizować śródtytuły w artykule pod SEO

Śródtytuły, można powiedzieć, budują nam w SEO semantyczną strukturę dokumentu. W sumie nie tylko w SEO, ale też dla czytelników. Zarówno nasi użytkownicy, jak i sam algorytm, dzięki nim mogą dużo łatwiej rozeznać się w zawartości strony. To wprost wpływa na odbiór materiału, no i oczywiście na nasze SEO. Poniżej znajdziesz transkrypcję pierwszych 5 minut materiału.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:17 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 17:30 minut

Link do całego odcinka (dla osób zapisanych): Optymalizacja śródtytułów



Cześć. Wita Was PapaSEO i zaczynamy kolejny odcinek kursu. Porozmawiamy dziś o śródtytułach oraz akapitach treści, które znajdują się tuż pod nimi. Ich optymalizacja to znów kilka ciekawych szans i na ruch i też na ciekawszą ekspozycję w Google. Tak naprawdę to można przyjąć, że ten odcinek mówi o niemal całym korpusie materiału, czyli tej części, gdzie powstaje najwięcej w nim treści. 

Śródtytuły! Po co są? Są więc przede wszystkim po to aby usystematyzować naszą treść i nadać jej przejrzystości. Dzięki nim czytelnik dużo prościej może się przemieszczać po artykule. Łatwiej jest mu się nie pogubić w tym, o czym my w tym momencie piszemy. Śródtytuły rozbijają nasz materiał na wątki tematyczne, zazwyczaj bardzo ściśle związane z motywem przewodnim naszego materiału. Choć pewnie mogą być od tego wyjątki. No a przy okazji i właściwie dlatego o nich mówię, są okazją aby zawalczyć o lepsze SEO. Od czego więc zacząć? 

Aby zbudować plan śródtytułów, musimy mieć listę fraz kluczowych dla danego artykułu

Ten proces powinien być rozpoczęty prawidłową selekcją fraz. Pamiętacie, mówiłem w poprzednich odcinkach o frazie głównej i o frazach longtail. Fraza główna, to ta której użyliśmy w tytule i też leadzie naszego materiału. Będziemy jej też oczywiście używać w kolejnych akapitach, ale tu już ze zdecydowanym jednak akcentem położonym na frazy longtail. A z takich ciekawostek – stosunkowo często jest tak, że fraza longtail zawiera mimowolnie frazę główną. Np. fraza główna – Pieczenie pizzy włoskiej. może być użyta we frazie longtail “Temperatura pieczenia włoskiej pizzy”. 

Do fraz kluczowych i ich selekcji wrócimy jeszcze oczywiście w odpowiednim odcinku, a ten super krótki fragment, jest bardziej po to, aby upewnić Was, że nadajemy na tych samych falach. W idealnych warunkach, taki zestaw fraz longtail powinien znajdować się już w briefie materiału. Czyli takim konspekcie przygotowanym czy to przez specjalistę SEO czy samego twórcę. Jeśli nie masz dostępu do takiego zestawu, będzie czekać Cię dodatkowa praca polegająca na researchu tych fraz w odpowiednich narzędziach. Ten proces omówimy w odcinku dotyczącym właśnie tego zagadnienia. Dziś zakładamy że taki brief posiadasz, czyli masz bazę na której będziemy pracować. 

Poukładaj frazy w takiej kolejności w jakiej zamierzasz o nich pisać w artykule.

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie wszystkie frazy poukładać w jakąś logiczną strukturę. Ułóżmy je w takiej kolejności w jakiej zamierzamy o nich pisać. Pogrupujmy je ponadto tak, aby te najbliższe tematycznie były razem. Przykład. Niech będzie z tą pizzą. Mamy frazę pieczenie pizzy. I do tego mamy 3 frazy longtail powiedzmy. Temperatura pieczenia pizzy, mąka 650 do pizzy i trzecia – jaka mąka do pizzy. Takich fraz oczywiście jest więcej, ale nie chcę komplikować.

Tak więc w tej sytuacji pogrupowałem sobie te frazy na 2 zbiory. Jeden to fraza Temperatura pieczenia pizzy, a drugi, to 2 frazy razem – Mąka 650 do pizzy i jaka mąka do pizzy. Dlaczego tak? Bo są bardzo zbieżne tematycznie i zapewne będą opisywane w ramach tego samego akapitu czy też szerzej – w ramach akapitów pod jednym śródtytułem. I o to chodzi w tym grupowaniu.

Copyright © 2024 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812