Operatory wyszukiwania w Google używane w SEO.

Dzień dobry. Miło mi Cię spotkać w kolejnym odcinku kursu. Dziś porozmawiamy sobie, o tym w jaki sposób efektywniej korzystać z wyszukiwarki Google podczas pracy nad naszym SEO. Będziemy mówić przede wszystkim o zaawansowanych operatorach wyszukiwania. ALe to nie będzie wszystko, ponieważ wyszukiwarka kryje więcej funkcji niewidocznych na pierwszy rzut oka.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:08 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 23:01 minut


Po co są operatory. To nic innego jak filtry, które umożliwiają doprecyzować nasze zapytania. Bez względu czy szukamy czegoś prywatnie, czy wykonujemy audyt techniczny, czy prowadzimy research do naszych artykułów, za pomocą operatorów, czyli filtrów, możemy ten proces bardzo przyspieszyć i ułatwić.

Operatory ułatwiają wyszukiwanie informacji 

Dla każdego operatora, postaram się pokazać jakieś praktyczne zastosowanie, aby było wygodniej potem zbudować sobie w głowie zasady ich używania. Łącznie tych operatorów jest bodaj ponad 40. Kiedyś było nawet więcej, ale część z nich już nie działa. No to co – lecimy!

Chyba jednym z najpopularniejszych w SEO operatorów jest operator site: Służy on do tego aby z wszystkich wyników wyszukiwania filtrować tylko te znajdujące się we wskazanej tym operatorem domenie. Jakiś przykład: No np. chcemy sprawdzić jakie adresy są w indeksie google zaindeksowane w naszej domenie albo domenie konkurencji.

Operator site: pomaga uzyskać wyniki z wybranej domeny

Wpisujemy bez żadnych spacji site:senuto.com w wyszukiwarce i od razu dostajemy wyniki tylko z tej domeny. Teraz możemy sprawdzić ile mniej więcej adresów jest w indeksie Google i czy są to na pewno wszystkie, które powinny tam być. W Google mamy też inną bardzo ciekawą funkcję w zakładce “narzędzia” a dokładnie mam na myśli możliwość zawężenia wyników tylko do tych w ustalonym przez nas czasie. 

Czyli cały czas jesteśmy w zapytaniu site:senuto.com ale zawężamy się do tylko tych wyników, które pojawiły się w Google w ostatnim miesiącu. W ten sposób możemy sprawdzić każdego naszego konkurenta i wiedzieć co i jak często publikuje na swojej stronie. Dodam że można też wybrać konkretny zakres dat, albo np wyniki z ostatniej godziny.

W przypadku mediów, czasem najbardziej nam zależy, co nasza konkurencja opublikowała w ostatniej godzinie. I taką możliwość też mamy. Wpisujemy site:https://wiadomosci.onet.pl i widzimy że w ostatniej godzinie pojawiło się po odsianiu jakiś tagów, czy stron kategorii, około 20 nowych wiadomości. Od razu mamy wiedzę, o czym się teraz pisze i jak często. To idealna baza do szukania trendów. 

Operatory wyszukiwania można ze sobą łączyć

Mało tego operatory można łączyć i służy do tego wyrażenie OR (czyli lub) albo sam znaczek pionowej kreski | (Zazwyczaj nad klawiszem Enter).  W ten sposób możemy połączyć kilka serwisów i mieć wynik w jednym zapytaniu. Do takich operatorów, możemy też dołączać frazy kluczowe, co bardzo ułatwia wyszukiwanie konkretnych informacji. 

Przykładowo Wpiszmy sobie site:allegro.pl czerwona sukienka. Takie zapytanie odfiltruje nam wszystkie zapytania związane z tą frazą ale ograniczone tylko do jednej wybranej domeny. To gigantyczne ułatwienie w poszukiwaniu konkretnych produktów czy wzorców postępowania. Ale… takie zapytanie może nam zwrócić jedynie wyniki szeroko dopasowane, co oznacza, że słowa czerowna i sukienka niekoniecznie muszą występować obok siebie.

Copyright © 2023 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812