Jak wykonać research SEO na własnej stronie. Część 1

Witam Was serdecznie. Dziś porozmawiamy o tym w jaki sposób przygotować się do researchu w SEO. Może nawet nie przygotować, tylko zbudować zestaw danych od których wyjdziemy do dalszych działań. Musimy w tym celu przede wszystkim określić w którym momencie znajdujemy się teraz, aby wiedzieć czego później szukać i do czego się porównywać.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:26 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 45:07 minut


Taki pierwszy research to na tym etapie nic innego jak badanie w którym miejscu na mapie wyszukiwarki znajdujemy się w tym momencie. Gdzie jest nasza strona, na jakie frazy pojawia się w wynikach wyszukiwania, jakie linki do niej prowadzą. Jak wygląda struktura naszej strony. Kto jest jej konkurentem i jak daleko od niego się znajdujemy. 

Research SEO, pozwala ocenić naszą różnicę względem konkurencji

Mając odpowiedzi na te pytania, będzie nam dużo łatwiej określić, co musimy zrobić, aby z powodzeniem dążyć do wzmacniania naszego SEO na tle konkurencji. Będzie nam łatwiej zaplanować te działania i ocenić ich potencjał. Można powiedzieć że to co teraz musimy zrobić to taki wstęp do audytu strony. Bez wchodzenia w szczegóły i jeszcze nie na bardzo zaawansowanym poziomie, ale to etap, bez którego nie posuniemy się o krok.

Podzielimy sobie ten proces na 4 etapy. Po pierwsze ocenimy na jakie frazy się pojawiamy. Po drugie zidentyfikujemy nasze treści, czy są wystarczająco rozwinięte pod kątem ilości i pokrycia frazami. Po trzecie, sprawdzimy jakie linki do nas prowadzą i tak samo jak z treściami spróbujemy ocenić, jak wiele jeszcze jest ich do zdobycia. No i finalnie i po czwarte zidentyfikujemy sobie stan naszej technologii. W tym odcinku omówię 2 etapy, czyli to na jakie frazy jesteśmy obecni oraz jakie linki do nas prowadzą

Research to wstęp do audytu SEO

Jeszcze raz podkreślam, to nie jest jeszcze audyt, choć to co robimy jest jego namiastką. Nie robimy nic innego jak zbudowanie bazy, aby się dobrze zaczepić w poszukiwaniach później naszych konkurentów, ich przewag i wszystkiego tego co można spróbować powielić od niej i pożytkiem dla nas. 

Po tym odcinku zacznie Ci już w głowie świtać, jak to wszystko zważyć i tym samym zaczniesz dostrzegać obszary, którym możesz nadać już wstępne priorytety. Natomiast przy okazji wagowania i ustalania istotności poszczególnych działań, może to idealny odcinek, aby spróbować sobie odpowiedzieć na odwieczne pytanie, co jest w SEO ważniejsze – treść czy linki. 

Jako że mówiłem, że w każdym odcinku staram się przemycić jakiś smaczek, mam nadzieję, że moja interpretacja będzie takim ciekawym dodatkiem. Przyznam, że sam nie wiem jak wpadłem na to co Wam dziś pokażę, ale wyszło mi to po prostu z rozpisania zależności i chyba naprawdę fajnie. Istnieje duża szansa, że prostota i obrazowość, na zawsze pozwoli zrozumieć co jest ważniejsze i gdzie jest limit dążenia do rozwoju zarówno treści, jak i linków. 

Research pozwala ocenić na jakie frazy kluczowe jesteśmy widoczni w Google.

No to lecimy! Frazy kluczowe. Tak jak mówiłem musimy zdefiniować na jakie frazy jesteśmy obecni. Aby to osiągnąć mamy dwie możliwości. Bardzo dokładną i mniej dokładną. Bardzo dokładna to użycie narzędzia Google Search Console i zajrzenie w tym narzędziu do profilu naszej strony. Oczywiście aby to było możliwe, nasza strona musi być w tym narzędziu podłączona a mówiąc ściślej – zweryfikowana.

Jeśli to pierwszy raz, gdy o takim narzędziu słyszysz i podejrzewasz, że Twoja strona nie jest zweryfikowana w Search Console, zrób to jak najszybciej. To dość prosty proces, (S2)który pozwoli Ci na dostarczanie bardzo wielu pomocnych informacji o Twojej stronie i tym jak ją widzi Google.

Copyright © 2023 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812