Podstawowe narzędzia w SEO – Serach Console/Analytics/Data Studio

Dzień dobry, witam Was w kolejnym odcinku z serii podstaw, a zarazem ostatnim w dziale absolutnych podstaw SEO. Mówiliśmy w poprzednich odcinkach dość dużo o samej istocie SEO, o historii, ile trzeba mieć ruchu z Google, czy jak działa sama wyszukiwarka. Czas zwieńczyć ten dział. Porozmawiamy więc dziś o podstawowych narzędziach, których używamy w branży SEO, aby monitorować stan naszej strony i jej widoczność.

  • Czas trwania wstępu odcinka: 5:21 minut
  • Czas trwania całego odcinka: 16:31 minut


Będą Ci one niezbędne lub niemal niezbędne w całej Twojej pracy nad SEO. W większości przypadków narzędzia które dziś omówimy, zaspokoją nie wszystkie co prawda, ale większość potrzeb z jakimi spotkasz się przy pracy nad SEO Twojej strony. To czego Ci będzie brakować, to narzędzi do planowania SEO, oraz narzędzi do analizy stron innych niż Twoja, ale te będziemy omawiać w dalszych odcinkach szkolenia. 

3 darmowe narzędzia Google do pracy z SEO

Zaczniemy od 3 narzędzi, które pozwolą Ci ocenić gdzie jesteś dziś, gdzie Twoja strona znajdowała się w przeszłości oraz jednym narzędziem, które może Ci skutecznie pomóc tę wiedzę wizualizować. Poruszymy tematy związane z Google Search Console, Google Analytics i Google Data Studio. Zauważ, że wszystkie te narzędzia są produktami Google i nie jest to przypadek, bo to jak naprawdę widzi Twoją stronę Google, w większości przypadków samo Google wie najlepiej i warto na tej wiedzy bazować. 

Jest jeszcze jedna rzecz ważna dla Ciebie. Wszystkie dziś omawiane narzędzia są całkowicie darmowe. Pierwszym i najważniejszym narzędziem z jakiego przyjdzie Ci korzystać i wręcz jest to konieczne jest Google Search Console. To w tym narzędziu pojawiać Ci się będą wszystkie ważne dane dotyczące tego jak Google widzi i wyświetla w wyszukiwarce Twój serwis. 

Połączenie naszej strony z Serach Console, czasem lepiej zlecić programiście.

Aby rozpocząć korzystanie z tego narzędzia, jeśli nie masz żadnych zdolności związanych z edycją kodu i jest to dla Ciebie magia, musisz napisać do np. twórcy Twojej strony, lub do kogoś kto ma dostęp do niej od strony kodu. Co prawda da się tego uniknąć jeśli Twoja witryna jest połączona z narzędziem np. Google Analytics, ale jeśli jesteś osobą początkującą i tak zalecam kontakt z osobą techniczną. Chodzi o to, że konieczne jest zweryfikowanie Twojej strony i potwierdzenie w narzędziu Search Console, że naprawdę ta strona należy do Ciebie.

Można to zrobić na wiele sposobów jak np. przesłanie specjalnego pliku na serwer Twojej strony, czy dodanie do kodu strony specjalnego ciągu znaków (tzw. tagu html). Można to zrobić poprzez weryfikację kodu śledzenia Google Analytics, jeśli go masz, czy wg mnie najlepszy sposób, dodanie specjalnego wpisu DNS u dostawcy domeny, ale to też wymaga aby mieć tam dostęp. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z SEO, jeszcze raz powiem, po prostu zleć to zadanie osobie technicznej. Zrobi to w dosłownie kilka minut. 

Jakie dane wyświetla Search Console

Od momentu weryfikacji, narzędzie zacznie zbierać dla Ciebie dane. Na samym początku może tam być naprawdę pusto, więc polecam poczekać kilka do kilkunastu dni, aby zebrać pierwsze informacje. Jak już to się wydarzy, albo po prostu od dawna masz już serach Console ale jakoś niespecjalnie z niego korzystasz, kilka słów o tym co możesz tam znaleźć. 

Po pierwsze w sekcji Skuteczność znajdziesz informacje o tym na jakie frazy kluczowe, które wpisują ludzie w wyszukiwarce, pojawia się Twoja strona. Mało tego, zobaczysz jak często się ona na te frazy pojawia i nawet na którym miejscu w wynikach. Finalnie zobaczysz ile osób z tych którym się pokazała Twoja strona kliknęło w nią, czyli w link do Twojej strony. To jeden z najważniejszych dla Ciebie raportów. Pozwoli Ci w miarę na bieżąco kontrolować progres Twojej strony w wynikach Google. 

Tu może jest dobry czas aby zwrócić uwagę na jedną rzecz. Z doświadczenia pracy z klientami wiem, że na początku, podchodzą dość emocjonalnie do danych jakie tam znajdują i chcą zadać setki pytań. Jeśli chcesz zmęczyć siebie czy osoby z którymi pracujesz nad swoim SEO, rób to, ale ja zachęcam do spokoju i powściągliwości.

Copyright © 2023 papaseo.com

PapaSEO / SEO Planner - Grzegorz Strzelec
ul. Widokowa 18, 32-080 Zabierzów
NIP: 6572583460 REGON: 380324202
Skontaktuj się z PapaSEO
Telefon:794 758 812